'Tackle Cancer' football games raise money for research, patient aid

This is year #6 of Tackle Cancer, started by The Minnesota Football Coaches Association.

Money raised goes to cancer research and patient aid in Minnesota through the Randy Shaver Cancer Research and Community Fund.

This year, the MFCA Tackle Cancer program could top the $1,000,000 mark after five years of generous giving!

Here is a list of the 2017 Tackle Cancer Games so far this fall:
(Home team listed first-opponent in parenthesis)

Extra Events:
Minnesota-State Mankato (Vikings scrimmage)
Moe’s Tackle Cancer Kickoff (August 19-20)

Sunday, August 27:
Vikings (SF 49ers):

Thursday, August 31:
Jefferson (Orono)

Friday, September 1:
Hutchinson (Monticello)
Mound-Westonka (Highland Park)

Friday, September 8:
Litchfield (Holy Family)
Foley (Zimmerman)
Princeton (Becker)
SMB (St. Croix Lutheran)
Andover (Rogers)
Goodhue (Winona Cotter)
Wheaton (Clinton-Graceville-Beardsley)

Friday, September 15:
Minnetonka (Maple Grove)
Verndale (Underwood)
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Waterville-EM)
Park (Hastings)
Lester Prairie/Holy Trinity (United South Central)
Chanhassen (Chaska)
Zimmerman (New London-Spicer)
St. Cloud Cathedral (Milaca)
Byron (Kasson-Mantorville) *Joint Game*
Fridley (SMB)
Albany (Little Falls)
Simley (South St. Paul)
Fillmore Central (Rushford-Peterson)
Providence Academy (Mpls Southwest)
Eagan (Rosemount)
New Ulm (Tri-City United)
Stillwater (Roseville)
Henry Sibley (St. Thomas Academy)
Lakeville South (Burnsville)
Willmar (Princeton)
St. Louis Park (Holy Angels)
Mpls South (St. Anthony
Mabel Canton (Spring Grove)
St. Francis (Monticello)
North Branch (Duluth East)
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Waterville-EM)
Sibley East (Maple River)
Fairmont (Waseca)

Friday, September 22:
Benson (Morris) Joint Game*
Zumbrota-Mazeppa (Chatfield)
Waseca (Albert Lea)
Pine Island (Stewartviille)
Marshall (New Ulm)
St. Cloud Tech (Sartell) *Joint Game*
Lakeville North (Lakeville South)
Hill City/Northland (Northeast Range)
Burnsville (Maple Grove)
Mahtomedi (St. Thomas Academy)
Grand Meadow (Lyle/Pacelli)
Minnewaska (BOLD) Joint Game*
Faribault (Austin)
Northfield (New Prague)
Benilde-St. Margaret’s (Chanhassen)
Hastings (Simley)
White Bear Lake (Stillwater)
Forest Lake (Armstrong)
Proctor (Hibbing)
Waterville-EM (Norwood-YA)
Mahnomen (PCW)
Staples Motley (Ottertail Central)
Apple Valley (Park)
Eastview (Edina)
Melrose (Pierz)
St. Cloud Apollo (Princeton)
Howard Lake Waverly-Winsted (Maple Lake)
Redwood Valley (St. James)
LeSueur-Henderson (St. Charles)

Saturday, September 23:
Bethel (St. Olaf)

Thursday, September 28:
UMD (St. Cloud State University)
Maple Grove (Eden Prairie)

Friday, September 29:
Rosemount (Eastview)
Rockford (Melrose)
Farmington (Eagan)
Spring Lake Park (Coon Rapids)
Monticello (Buffalo)
Maple Lake (Holdingford)
Blaine (Champlin Park)
Orono (Waconia)
Tartan (Simley)
Holy Family (Glencoe-S.L.)
Breck (St. Anthony)
Red Lake County (Fertile-Beltrami)
Roseville (White Bear Lake)
Ortonville (Minneota)
Lake Park-Audubon (Mahnomen)
Aitkin (Crosby-Ironton)
Osakis (Sauk Centre)
Mesabi East (Chisholm)
Mayer Lutheran (Kenyon-Wanamingo)
Ogilvie (McGregor)
Two Harbors (Greenway-N-K)

Saturday, September 30:
Brainerd (Bemidji)
Concordia-Moorhead (Gustavus)
St. John’s (Bethel)

Friday, October 6:
New Prague (Rochester John Marshall)
Lake City (Byron)
Watertown-Mayer (Litchfield)
Pine City (Mora)
Little Falls (Foley)
Totino-Grace (Osseo)
DeLaSalle (Park Center)
Fergus Falls (Thief River Falls)
Rogers (Elk River)
Shakopee (Eden Prairie)
Waubun (Clearbrook-Gonvick)
East Ridge (Mounds View)
Springfield (Minneota)
Lake City (Byron)
LeSueur-Henderson (Waterville-EM)
Centennial (Blaine)
Dawson (Canby)
Pequot Lakes (Park Rapids)
Delano (Annandale)
Pillager (Wadena-Deer Creek)
Becker (Brainerd)
Prior Lake (Eagan)
Minnetonka (Edina) 2nd TC Game**
Champlin Park (Roseville)
Coon Rapids (Chanhassen)
Atwater-Cosmos-Grove City (Benson)
Buffalo (Cambridge-Isanti)

Saturday, October 7:
St. Thomas University (Concordia-Moorhead)
St. Anthony (Highland Park)
St. James (Windom)

Friday, October 13:
Chisago Lakes (Buffalo)
St. Michael-Albertville (Stillwater)
Richfield (BSM)
Milaca (Watertown-Mayer)
Edina (Eden Prairie)
Sauk Rapids-Rice (Alexandria)
St. Croix Lutheran (Mound-Westonka)
Windom (Redwood Valley)
St. Thomas Academy (Park)
Armstrong (Coon Rapids)
Elk River (Andover)
Eden Prairie (Minnetonka)
Bemidji (Sartell)
Nicollet (GHEC)
Fosston (Fertile-Beltrami)
MN Valley Lutheran (Medford)
Madelia (Cedar Mt. Comfrey)
Columbia Heights (St. Anthony)
Detroit Lakes (East Grand Forks)
Hibbing (Duluth Denfeld)
Osseo (Anoka)
Irondale (St. Louis Park)
Virginia (Greenway-Nashwauk-Keewatin)
KMS (Belgrade-BE)
Rocori (Hutchinson)
Barnesville (Hawley) *Joint Game*
Underwood ()
South St. Paul (Hill-Murray)
Tri-City United (Marshall)
Rochester Mayo (New Prague)
Norwood-Young America (Lake Crystal-WM)
Washburn (Southwest)
Westbrook Walnut Grove (Red Rock Central)
West Central Area (Long Prairie-GE)
Mora (Aitkin)

Saturday, October 14:
Carleton (St. John’s)

Wednesday, October 18:
Glencoe-Silver Lake (Litchfield)
Mankato East (Faribault)
Woodbury (Stillwater)
Wayzata (Maple Grove)
Kelliher/Northome (Hill City/Northland)
Cretin-Derham Hall (Roseville)
Nevis (Stephen Argyle)
Mounds View (White Bear Lake)
St. Peter (Tri-City United)
Waconia (Chanhassen)
Pierz (Rockford)
Crosby Ironton (Pine City)
NRHEG (LCWM)
Hawley (Pelican Rapids)
East Grand Forks (Pequot Lakes)

Thursday, October 19:
Southwest Mn State University (MN State Mankato)

Saturday, October 21:
UM Crookston (Moorhead State)
Macalester (Ripon College)

Saturday, October 28:
Augsburg (Hamline)

 

© 2017 KARE-TV


JOIN THE CONVERSATION

To find out more about Facebook commenting please read the
Conversation Guidelines and FAQs

Leave a Comment