LINKEDINCOMMENTMORE

MINNEAPOLIS - The Associated Press state high school football polls for the week of October 16, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A

School Total Points Prv
1. Edina (8) (7-1) 80 2
2. Eden Prairie (6-1) 61 1
3. Wayzata (5-1) 56 5
4. Osseo (5-2) 50 4
(tie) Stillwater (6-1) 50 3
6. Mounds View (6-1) 38 6
7. Lakeville North (6-1) 35 8
8. Maple Grove (7-0) 32 7
9. Prior Lake (6-1) 28 9
10. Cretin-Derham Hall (5-2) 6 NR
Others receiving votes: Champlin Park 2, Hopkins 1, White Bear Lake 1.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Totino-Grace (8) (7-0) 89 1
2. Spring Lake Park (1) (7-0) 82 2
3. Owatonna (7-0) 70 3
4. Moorhead (7-0) 57 5
5. St. Thomas Academy (6-1) 50 4
6. Farmington (6-1) 43 7
7. St. Paul Central (7-0) 40 6
8. Rogers (6-1) 24 8
9. Apple Valley (5-2) 15 T10
10. Monticello (6-1) 13 T10
Others receiving votes: St. Michael-Albertville 6, Cambridge-Isanti 3, Rochester John Marshall 2, Rochester Mayo 1.

Class 4A
School Total Points Prv
1. De La Salle (7) (7-0) 95 1
2. South St. Paul (2) (7-0) 91 2
3. Hutchinson (1) (7-0) 84 3
4. Detroit Lakes (7-0) 68 4
5. Glencoe-Silver Lake (6-1) 59 5
6. Marshall (7-0) 48 6
7. Becker (6-1) 38 8
8. Minneapolis Washburn (7-0) 26 9
9. Faribault (6-1) 20 10
10. Kasson-Mantorville (6-1) 11 7
Others receiving votes: Hill-Murray 7, Hermantown 3.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Rochester Lourdes (6) (7-0) 60 1
2. Blue Earth (7-0) 49 3
3. St. Croix Lutheran (6-1) 47 4
4. Morris Area Chokio-Alberta (7-0) 41 5
5. Perham (6-1) 37 2
6. Annandale (6-1) 29 6
7. Lake City (6-1) 25 7
8. St. Peter (6-1) 17 9
(tie) Watertown-Mayer (6-1) 17 8
10. Proctor (6-1) 8 10
Others receiving votes: None.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Caledonia (5) (7-0) 50 1
2. Moose Lake Willow River (7-0) 43 2
3. Barnesville (7-0) 37 4
4. BOLD (7-0) 35 3
5. Luverne (7-0) 30 5
6. Hawley (7-0) 29 6
7. Lewiston-Altura (7-0) 21 7
8. Waterville-Elysian-Morristown (6-1) 10 10
9. Sibley East (6-1) 9 T8
10. Chatfield (6-1) 7 T8
Others receiving votes: Frazee 1, Holdingford 1, Jackson County Central 1, Mayer Lutheran 1.

Class A
School Total Points Prv
1. Mahnomen (6) (7-0) 60 1
2. Sleepy Eye St. Mary's (7-0) 54 2
3. Dawson-Boyd (6-1) 46 4
4. Minneota Lincoln HI (6-1) 44 5
5. Lester Prairie Holy Trinity (6-1) 34 6
6. Pillager (6-1) 27 9
7. Blooming Prairie (6-1) 25 T10
8. Bethlehem Academy (6-1) 18 3
9. Atwater-Cosmos-Grove City (5-2) 8 NR
10. Springfield (5-2) 4 8
Others receiving votes: Adrian 3, Browerville 2, Fertile-Beltrami 2, Canby 1, Barnum 1, Rushford-Peterson 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Clinton-Graceville-Beardsley (5) (7-0) 68 1
2. Hills-Beaver Creek (2) (7-0) 55 2
3. Spring Grove (7-0) 54 3
4. Stephen-Argyle (7-0) 51 4
5. Nevis (7-0) 32 9
(tie) Nicollet (7-0) 32 6
7. Ada-Borup (6-1) 27 8
8. Goodridge Grygla-Gatzke (6-1) 25 5
9. Edgerton Ellsworth (6-1) 20 10
10. Hills-Beaver Creek (7-0) 9 NR
Others receiving votes: Underwood 4, Cleveland 3, Wheaton/Herman-Norcross 3, South Ridge 1, Grand Meadow 1.

Read or Share this story: http://kare11.tv/Ifp8OD