17 LINKEDIN 1 COMMENTMORE

The "Tackle Cancer" campaign started by the Minnesota Football Coaches Association in 2012 is back for its third season. "Tackle Cancer" raises money for cancer research and patient aid through the Randy Shaver Cancer Research and Community Fund.

Participating teams last fall raised $190,000 and a two year total of $310,000. The MFCA hopes the campaign will exceed $200,000.

Not only are high school teams across the state taking part, but the Gophers will host a "TC" game on Saturday September 20 at TCF Bank Stadium.

The Vikings will also host a "Tackle Cancer" game Sunday September 28 at TCF Bank Stadium. Look for the "Tackle Cancer" game in your community.

Friday, September 19:

Lakeville North (Prior Lake)

Totino-Grace (Wayzata) (second game)

Blaine (Coon Rapids)

Zimmerman (Foley)

St. Francis (Cambridge-Isanti)

Fridley (Holy Angels)

Hastings (South St. Paul)

Eagan (Rosemount)

Frazee (Hawley)

Dawson-Boyd (Lac Qui Parle Valley)

Belle Plaine (Mayer Lutheran)

Fairmont (Blue Earth)

Farmington (Apple Valley)

Perham (Roseau)

Faribault (Austin)

St. Cloud Cathedral (Little Falls)

Aitkin (Pine City)

North Branch (Duluth Denfeld)

Richfield (Jefferson)

Roseville (Mounds View)

New Prague (Delano)

Forest Lake (Cretin-Derham Hall)

Barnum (Hinckley-Finlayson)

Owatonna (Mankato West)

Pierz (Howard Lake-Waverly)

Mahnomen (Lake Park)

Maple Grove (Champlin Park)

Saturday, September 20:

Gophers (San Jose State)

St. John's (Concordia)

Minnesota Valley Lutheran (Red Rock Central)

Friday, September 26:

Benson (Morris) (Joint Game)

Minnetonka (Edina)

White Bear Lake (Stillwater)

Springfield (Cedar Mt. Comfrey)

St. Croix Lutheran (St. Agnes)

Maple Lake (Rockford)

Pine City (Braham)

Melrose (ACGC)

Mesabi East (Barnum)

Mabel-Canton (Spring Grove)

Fergus Falls (St. Cloud Apollo)

Osseo (Anoka)

Shakopee (Burnsville)

Wheaton (Hancock)

Andover (Blaine)

St. Anthony (DeLaSalle)

East Ridge (Roseville)

Mounds View (Forest Lake)

Buffalo (Princeton)

Hutchinson (New Prague)

Staples-Motley (Warroad)

LeSueur-Henderson (Belle Plaine)

Cambridge-Isanti (Rogers)

Buffalo Lake-Hector (MN Valley Lutheran)

Glencoe-Silver Lake (Mound-Westonka) SECOND GAME*

Delano (Waconia)

Prairie Valley (Wadena-Deer Creek)

Saturday, September 27:

Rocori (Bemidji)

Highland Park (St. Croix Central)

Brainerd (St. Cloud Tech)

Concordia-Moorhead (St. Olaf)

Carleton College (Bethel)

Sunday, September 28:

Vikings (Atlanta)

Thursday, October 2:

Edina (Wayzata)

Jefferson (Cooper)

Benilde-St. Margaret's (DeLaSalle)

Eden Prairie (Minnetonka)

Henry Sibley (Hill-Murray)

Friday, October 3:

Kerkhoven-MS (Browerville)

St. Cloud Apollo (Willmar)

Chisago Lakes (North Branch)

St. Michael-Albertville (Duluth East)

Park (Woodbury)

West Central Area (Upsala/Swanville)

Kelliher/Northome (Hill City)

Sauk Rapids-Rice/St. Cloud Tech (JG)

Litchfield (Glencoe-SL)

Rogers (Monticello)

Stillwater (Cretin-DH)

Bemidji (Brainerd)

Mankato West (Rochester Century)

Kimball (Maple Lake)

Watertown-Mayer (Mayer Lutheran)

Orono (Waconia)

Crosby-Ironton (Pine City)

Park Rapids (Detroit Lakes)

Princeton (St. Francis)

Park Center (Spring Lake Park)

Pequot Lakes (DGF)

Saturday, October 4:

Providence Academy (Breck)

Two Harbors (Duluth Marshall)

Friday, October 10:

Glenville-Emmons (Mabel-Canton)

Spring Lake Park (Andover)

Dassel-Cokato (Glencoe-SL)

Burnsville (Lakeville North)

Washburn (Southwest)

Prior Lake (Farmington)

Columbia Heights (Concordia Acad.)

Breck (Blake)

Waconia (New Prague)

Kasson-Mantorville (Cannon Falls)

Granada-Huntley/East Chain/Truman (Cleveland)

Apple Valley (Eastview) JG

Becker (St. Cloud Cathedral)

Hawley (Barnesville)

Hill-Murray (South St. Paul)

Cretin-DH (Roseville)

Lyle/Pacelli (Grand Meadow)

Bigfork (Ely)

Hopkins (Edina)

Saturday, October 11:

Irondale (Totino-Grace)

Minnesota State Moorhead (Northern State)

St. Louis Park (Como Park)

Mahtomedi (Simley)

Tuesday, October 14:

Clear Brook-Gonvick (Warren-Alvarado-Oslo)

Wednesday, October 15:

Waseca (St. James)

Waubun (Rothsay)

Mpls Southwest (South)

Woodbury (Cretin-Derham Hall)

Moorhead HS (Bemidji)

Albert Lea (Red Wing)

Elk River (Blaine)

DeLaSalle (Columbia Heights)

Edison (South St Paul)

Saturday, October 18:

Crookston (Mary)

Gustavus (St. John's)

Bethel (University Chicago)

Tri City United (Norwood-YA)

Saturday, October 25:

St. Olaf (Augsburg)

UMD (Bemidji State)

Macalester (Lawrence University)

Saturday, November 1:

MSU-Mankato (University Sioux Falls)

Augsburg (St. John's)

Northwestern College (MacMurray College)


Saturday, November 8:

Winona State (Southwest)

17 LINKEDIN 1 COMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.kare11.com/story/sports/high-school/2014/07/29/tacklecancer/13276773/